Moringa a tarczyca – co warto wiedzieć?
Moringa jest coraz bardziej popularna na całym świecie. Zawiera szereg cennych właściwości, w tym ma pozytywny wpływ na tarczycę. Działa przeciwzapalnie i jest silnym antyoksydantem. Od tysięcy lat uważana jest za magiczną roślinę, ponieważ jest skłonna do wzrostu nawet w najbardziej ekstremalnych, pustynnych warunkach. Moringa w przemyśle dzielona jest na różne części i to właśnie jej liście mają duży wpływ na pracę tarczycy.
Jaki jest związek pomiędzy tarczycą a moringą?
W sproszkowanych liściach rośliny znajduje się cynk, który reguluje hormony T3 i T4 i utrzymać je na prawidłowym poziomie. W 100 gramach jej liści znajduje się aż 600 mcg cynku. Ważną rolę gra tu również selen chroniący organizm przed stresem antyoksydacyjnym będącym skutkiem ubocznym wytwarzania hormonu T3 i T4. W 100 gramach liści moringi znajduje się aż 10 mcg selenu.
Moringa potrafi pobudzić do działania lepiej niż kawa, dlatego też zaleca się ją u osób, które mają niedoczynność tarczycy i przez to często odczuwają braki energii.
Jakie jeszcze składniki odżywcze zawiera morniga?
Moringa zawiera w sobie:
- 4 razy więcej witaminy A niż marchew,
- 7 razy więcej witaminy C niż pomarańcza,
- 17 razy więcej białka niż mleko,
- 25 razy więcej żelaza niż szpinak.
Moringa olifera w proszku w 100 gramach zawiera aż 19 g błonnika, 38 g węglowodanów i 27 g białka oraz 2 g tłuszczu.
Moringa – właściwości lecznicze
Ta cenna roślina działa przeciwdiabetycznie, chroni serce i cały organizm przed stanami zapalnymi oraz zapewnia optymalny poziom cholesterolu. Ma również duże właściwości antydepresyjne, wpływa na metabolizm i dobre ciśnienie tętnicze.
Udowodniono, że moringa pozytywnie wpływa na astmę, epilepsję, zawroty głowy, czerwonkę, pasożyty, jad pająka i skorpiona, a także leczy anemię, wszelkie zapalenia dróg oddechowych w tym katar.
Działanie moringi na tarczyce nie jest jeszcze dokładnie zbadane, jednak we wstępnych diagnozach wykazano, że jest ona przydatna przy niedoczynności tarczycy, także tej wynikającej z choroby Hashimoto.
Moringa a niedoczynność tarczycy
Z nadczynnością i niedoczynnością tarczycy zmaga się wiele osób na całym świecie. Wynika to z zaburzeń pracy gruczołów. Do najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy zalicza się:
- Ból mięśni.
- Ciągłe zmęczenie.
- Przewlekłe uczucie zimna.
- Wypadające włosy.
- Przyrastającą wagę.
- Problemy z wypróżnianiem.
Z kolei w przypadku nadczynności tarczycy zauważalne są takie objawy jak:
- Stany depresyjne.
- Utrata wagi.
- Problemy z koncentracją.
Moringa – przeciwwskazania
Moringa nie powinna być stosowana u małych dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią. W przypadku kobiet w ciąży chodzi o substancje, które zawarte są w kwiatach, korze i korzeniu moringi. Mogą one wywołać skurcze macicy, co w konsekwencji może prowadzić do poronienia. Choć roślina ta ma ogromny potencjał, to jednak nie wiemy na jej temat wszystkiego, dlatego należy zachować ostrożność.
Jak stosować liście Moringa?
Na rynku najczęściej spotyka się mielone liście Moringi lub w kapsułkach, a także jako herbatę. Nie ma przeciwwskazań, aby liście Moringi dodawać do przygotowywanych dań. Bardzo popularny jest proszek Moringa, który można dodać do ciepłej lub zimnej wody, wymieszać i wypić. Nie ma przeciwwskazań, aby dodawać go do zup, sałatek czy słodkich dań.
Podsumowując, jeśli chcesz korzystnie wpłynąć na stan swojej cery, włosów i paznokci, poprawić odporność i zniwelować stany zapalne, uregulować trawienie, obniżyć poziom cholesterolu i cukru we krwi, zregenerować mięśnie i wspomóc odchudzanie, koniecznie sięgnij po moringę, która powinna być składnikiem Twojego codziennego menu.